spacer
 
За топлинните счетоводители

Измамата "топлинно счетоводство"

Измамата "топломери"

Измамата "гореща вода"

Измамата "централно отопление"

Истината за общия топломер на блока

Тайната за високите сметки

Измамата "сградна инсталация"

Измамата със съдебните "вещи лица"

Подмяната на "Продажба" с "Доставка"

Българският съд ОПГ ли е?

Заговорът на държавно-енергеПийната мафия срещу гражданите

Най-новата измама на "Топлофикация"

Лъжите и заблудите разпространявани от "специалисти" и "медии"
 

топлофикация комини

топлофикация софия

топлофикация софия











ИСТИНАТА ЗА ОБЩИЯ ТОПЛОМЕР НА БЛОКА

Във всеки един жилище блок има един единствен уред, с помощта на който се върти цялата измама наречена "централно топлоснабдяване". Този уред е т.н. "топломер". Не може да се обяснят техниките използвани за ограбване на абонатите, ако не се знае начина на работа, ролята и мястото на общия топломер на блока.

Общия топломер е единственото измервателно средство, на основа на данните на което се основава цялата система. Макар и единствен, този уред е цитиран като главния аргумент за това, че сметките са верни и отчетените суми са дължими. Това разбира се е само отчасти вярно. За да се разбере защо, трябва да изясним как работи един топломер. Нека изрично отбележим, че "уредът за търговско измерване" наричан топломер няма нищо общо нито като уред, нито като начин на работа с т.н. "уреди за дялово разпределение". Умишлено разпространяваната лъжа, че т.н. "уреди за дялово разпределение" са "топломери" цели единствено да заблуди обществото, че тези "уреди" нещо измерват, т.е. всичко е "научно обоснована" и "редовна"...лъжа.

На първо място трябва да отбележим, че по своята същност всеки топломер, не е нищо друго освен един най-обикновен калкулатор. Как един топломер отчита количеството на преминалата през него ТЕ?

Всеки топломер има 4 основни елемента: 2 термо-датчици, един дебитомер и един електронен калкулатор. Какво прави всеки един от тези елементи?

Единия термо-датчик се монтира върху входящата тръба на топлоносителя (топлоносител се нарича горещата вода идваща от ТЕЦ-а, която носи и самата ТЕ) и постоянно отчита температурата на идващия в АС топлоносител. Другият датчик се монтира върху изходящата тръба на топлоносителя и постоянно отчита температурата на напускащия АС топлоносител. Данните на датчиците са в градуси целзий.

Дебитомерът е уред, който се монтира на изхода на АС и който постоянно следи и отчита количеството топлоносител преминал през уреда. Данните за преминалия обем топлоносител са в литра (кубика) на час.

Електронния калкулатор върши следното изчисление: от температурата на входящия топлоносител изважда температурата на изходящия топлоносител и получената стойност я умножава по обема преминал през дебитомера топлоносител. Резултата от това умножение представлява измереното от топломера количеството ТЕ в квтч. Ето така просто работи един топломер.

Формулата за изчисляване на квтч ТЕ е следната:

ТЕ в квтч = ΔТ х Дебита в л

Нека за илюстрация покажем как става:

ТЕ в квтч = (65,0°С - 45,0°С) х 2,5 куб м = 50,00 квтч

Като тази температурна разлика се осредни за месеца и се умножи по общото количество топлоносител преминал през дебитомера за периода, се получава сметката за месеца. Ето така работи уреда наречен топломер. Просто и лесно, нали? Какво прави този общ топломер на блока? Той изчислява количеството доставена на блока ТЕ.

За топлофикация е най-изгодно 100% от доставеното на блока количество ТЕ да се отчете като "потребено" от блока. Всичко, което е под 100% бърка в джоба на монополиста, защото по принцип то отива като загуба и е за сметка на топлофикация. Ето защо целта на топлофикация е да направи така, че ако е възможно 100% от доставената на блока ТЕ да бъде отчетена като "потребена" от блока. Как става това?

На първо място като в АС (или в блока) не се монтира каквато и да било система за регулация на топлоподаването, което да е съобразено с нуждите на блока. По закон топлофикация регулира централно топлоподаването към даден блок по два начина: като регулира централно температурата на топлоносителя и като регулира налягането (дебита) на топлоносителя към към дадена АС. Както се вижда от формулата и двата параметъра са част от начина на изчисляване на количеството ТЕ. "Това не е вярно, има и местна регулация на топлоподаването!" биха веднага възразили специалистите от топлофикация. Да, в АС има регулиране на топлоподаването, която регулация се състои в следното: когато външната температура на въздуха при северната страна на сградата достигне 22°С, се задейства т.н. "моторен клапан", който ограничава подаването на топлоносител към системата за отопление. Нали разбирате каква трябва да е температурата навън за да се включи този клапан и да ограничи топлоподаването? Колко често и кога въобще се стига до използването на този клапан? Ами почти никога. Иначе се твърди, че има регулация. Разбирате ли колко всичко е измамно, при това толкова перфидно, че просто не е за вярване?  

На второ място като се обединят в едно понятията "доставена на блока" ТЕ и "потребена от блока" ТЕ. Топлофикация така е направила технически нещата, че "доставена на блока" ТЕ и "потребена от блока" ТЕ да са едно и също. По този начин топлофикация си гарантира, че без значение дали в блока има или няма потребление на ТЕ от потребителите, винаги отчетът на топломера да показва, че доставеното количество ТЕ е всъщност... "потребеното" количество ТЕ. Този трик се постига, като се използва само един топломер в блока.

На трето място, това е укриването на истинския размер на т.н. "Технологични Разходи" (ТР). Това е загубата на онова количество ТЕ, което отива по тръбите и системите на самата АС. Тези ТР са за сметка на топлофикация, затова монополиста занижава максимално техния размер и ги отразява, като нещо символично, т.е. около 200 квтч на месец. Тези ТР се приспадат от количеството доставена на блока ТЕ и остатъка се разпределя между абонатите. Както вече казахме, целта на топлофикация е колкото се може по-голямо количество от доставената на блока ТЕ да остане, за да бъде разпределена като "потребена" между абонатите от блока. ТР са постоянна величина, характерна за съответния тип и модел АС. Това, че топлофикация не отчита реалния размер на ТР лесно може да се види от т.н. им "фактури", където размерът на ТР във всяка фактура е различен.

Мнозина често се съмняват, че самият общ топломер е манипулиран. Самият топломер не е манипулиран, просто защото това не е необходимо. Не се манипулира самият топломер а се манипулират параметрите, с които работи топломера. Как става това:

На първо място се манипулира температурата на входящия топлоносител. Тази манипулация се изразява в подаването към АС на топлоносител с недостатъчно висока температура. В топлоснабдяването е възприето понятието "температурен график", който график определя каква трябва да е температурата на подавания топлоносител, в зависимост от външната температура. Съгласно този график е видно, че при по-ниски външни температури, температурата на топлоносителя трябва да е по-висока. Как изглежда т.н. "температурен график" може да видите ТУК. Този температурен график е една от най-грижливо пазените тайни на топлофикация, защото температурата трябва да е по-висока, но тя НИКОГА не е!  Това, което топлофикация обикновено подава е топлоносител с температура 62-65°С а когато стане по-студено понякога температурата достига 70-72°С. Дори и при външни температури от -12 - 17°С температурата на топлоносителя не надминава 75°С. А температури от порядъка на 80, 90 и нагоре градуси е просто немислимо! Както виждате, тези температури нямат нищо с "Температурния график" и това е едно от поредните престъпления на топлофикация. Какво означава не спазването на "температурния график"? Ефектът е следния: Топлофикация подава минимално подгрят топлоносител, за който почти не е изразходвана никаква енергия, т.е. на топлофикация това почти нищо не струва. В същото време, този топлоносител с по-ниска температура кара потребителите да отварят максимално радиаторите си, защото с този почти "студен" топлоносител реално човек не може да се отоплява. А знаете ли, че в нито един нормативен документ няма записано изискване към температурата на водата за отопление, която тече в тръбите на отоплението на блока? За горещата вода има такова изискване (55°С), но за отоплението няма! Може би смятате, че това е случайно? При топлофикация нищо никога не е случайно! Изискване към температурата за отопление няма, именно за да може безпрепятствено да се нарушава "Температурния график" и да може да лъжат че ни "отопляват", без това на практика да е така и най-важното: почти е невъзможно това да се докаже!

Наред с това, топломерът измерва едно и също количество ТЕ, все едно, че ни отопляват! Вижте сами как става това:

ТЕ в квтч = (65,0°С - 45,0°С) х 2,5 куб м = 50,00 квтч

ТЕ в квтч = (95,0°С - 75,0°С) х 2,5 куб м = 50,00 квтч 

Виждате ли как при различни температури топломерът показва едни и същи стойности? Това е така, защото топломерът не работи с температурите на топлоносителя по абсолютна стойност, а с неговата ТЕМПЕРАТУРНА РАЗЛИКА! И специалистите от топлофикация отлично знаят това. Тази "врътка" може да се направи само от високо квалифицирани специалисти и по никакъв начин не е грешка! В нито едно нещо свързано с топлофикация няма грешка! Всичко е резултат на добре пресметната и организирана далавера! Че тази далавера е факт, който много-лесно може да се провери: всеки един топломер събира и съхранява в паметта си 22 параметъра от работата на топломера. Каква е била температурата на топлоносителя на входа и изхода на АС също се съхранява и снема всеки месец от служителя на топлофикация, който идва да отчита показанията на топломера. Ако някой може да накара топлофикация да покаже таблиците с данните записани от всеки един топломер, веднага ще лъсне истината за неспазването на "температурния график".

На второ място е сливането в едно на понятията "доставена" и "потребена" (т.е. купена) ТЕ на блока. Топлофикация така са направили, че между тези две понятия да няма разлика. Не че по принцип няма, просто топлофикация така са направили. Целта на тази "врътка" е всичко, което е доставено като ТЕ на блока да се фактурира като "потребено" количество ТЕ. Количеството доставена на блока ТЕ е единствения измерван с реален уред параметър на топлоснабдяването. Както се вижда от неспазването на "температурния график" обаче и един съвсем читав и вярно показващ уред като топломера може да бъде излъган. А всичко останало по-нататък след топломера е пълна шашмалогия и стъкмистика. 

И хората гледат, смятат и не могат да разберат къде е "врътката". Разбират, че има нещо нередно, защото не може хем да студуваш хем сметката ти да е като за световно. Ами виждате ли къде и как са скрити нещата? Така е с всяка нещо не само в топлофикация, а и в енергетиката и в държавата като цяло.

   

„И ще познаете истината, и истината ще ви направи свободни.“

Йоан 8: 32