spacer
 
За топлинните счетоводители

Измамата "топлинно счетоводство"

Измамата "топломери"

Измамата "гореща вода"

Измамата "централно отопление"

Истината за общия топломер на блока

Тайната за високите сметки

Измамата "сградна инсталация"

Измамата със съдебните "вещи лица"

Подмяната на "Продажба" с "Доставка"

Българският съд ОПГ ли е?

Заговорът на държавно-енергеПийната мафия срещу гражданите

Най-новата измама на "Топлофикация"

Лъжите и заблудите разпространявани от "специалисти" и "медии"
 

топлофикация комини

топлофикация софия

топлофикация софия











ИЗМАМАТА "ЦЕНТРАЛНО ОТОПЛЕНИЕ"

В системата на централното топлоснабдяване са заложени редица капани, които вътрешните на системата хора знаят и използват, за да се обогатяват неоснователно за сметка на потребителите. Ето защо, централното парно отопление отдавна не е социално значима услуга а е начин за ограбване и разсипване на българските граждани. Колкото и невероятно да звучи на някои, но централното топлоснабдяване се е превърнало в един колосален заговор на българската енергийна мафия, която с помощта на държавата си работи денонощно срещу обикновените хора.

За да разберем същността на измамата, трябва да започнем малко по-отдалече и да се върнем във времето на тоталитарната държава. Централното топлоснабдяване се появява по нашите земи по време на социализЪма, с построяването на първите Топлоелектроцентрали (ТЕЦ). Както показва името им, това са предприятия, които произвеждат пара, чрез нагряване на вода с въглища, нафта или газ и тази пара под налягане върти турбините, които произвеждат електрически ток. Тази отработена пара вместо да се изхвърля може да се използва за отопление и именно това представлява централното топлоснабдяване: отопление с отработената от централата пара. По този начин с едно нагряване се постигат два ефекта: производство на електрически ток и отопляване на населението. Звучи чудесно и то си е така. Навремето, отоплението на един апартамент с парно струваше месечно 8-10 лв. и затова този евтин, удобен и чист начин беше толкова привлекателен за всички българи.

С навлизането на "пазарните механизми" в икономиката ни обаче, се намериха хитреци, които си казаха: "а, че защо трябва да даваме на хората толкова евтин продукт, след като от него може да се печели сигурно, редовно и най-вече яко!" Това можеше да стане само като започне да се повишава цената на отоплението, за да се увеличат приходите от дейността. За да приемат хората повишението, то ставаше постепенно, на етапи и на части, така че хората свикнаха с периодичните съобщения: "парното отново скача с ...%". Парното си скачаше, хората си мълчеха и плащаха а голямото лапане се услаждаше на все повече хора от властта. Печалбите на ТЕЦ-овете растяха, бюджета се пълнеше, имаше все повече и повече пари за лапане. Как тихомълком случаят Вальо топлото беше заметен под килима...А какво стана всъщност с него? Някой знае ли? Ако не знае, да узнае, че накрая го оправдаха!?! Но това е друга тема.

И така, цените растяха, растяха та до днешните около 100 лв. за 1 мвтч! И това за един отпадъчен продукт какъвто е отработената от ТЕЦ пара (вода). Цената на мвтч топлоенергия (ТЕ) е напълно измислена и манипулирана от управляващите (все едно кои са те), защото всеки път, когато парното станеше по-скъпо и за потребителите станеше по-икономично да използват новите, високо-ефективни системи за отопление (климатици) на електричество, властта незабавно увеличаваше и цената на тока, така че това предимство да бъде анулирано. За да не стимулират потребителите да бягат от Топлофикация, власт имащите нагласяват цената на тока и цената на отоплението така, че за потребителите в ценово отношение да е почти едно и също дали се отопляват с парно или ток. Това в пълна степен е валидно и за природния газ, който от най-евтиния енергиен източник по света, в България е направен...също толкова скъп, колкото и останалите! Гениално!

Трябва на всички да е ясно, че непрекъснатото повишаване цената на тока и парното няма (или почти няма) икономическа логика и генезис. Причините са съвсем други и произтичат от необходимостта управляващите (които и да се те) по някакъв начин да пълнят празния бюджет. Една страна без реална икономика, разчитаща само на туризма, прането на пари, нарко-трафика и услугите няма откъде другаде да пълни хазната, освен чрез товарене на всички граждани с ДДС и високи цени. Колкото цените са по-високи, толкова ДДС-то е повече. Това е основната беда, от която следват всички останали. Ето защо държавата нарочно стимулира повишаването на цените, за да пълни бюджета и едновременно да намалява потреблението, което представлява според корифея Дянков "поддържане на стабилна финансова система". Като основен мотив за повишаването на цените обаче се изтъква растящите цени на горивата (също бутани нагоре от правителствата) и увеличените инвестиционни разходи на топлофикациите. А тези инвестиционни разходи не са нищо друго освен откраднати пари, представени като "разходи". И тези "разходи" непрекъснато растат, за да може да се обоснове и оправдае нуждата от все по-високи цени. И КЕВР одобрява ли, та одобрява. И ако това не е далавера...

По-високите цени позволяват да се вършат и следните две безобразия, които при нормални цени не биха могли да се вършат:

- Яко крадене на държавни пари, чрез напълно манипулирани обществени поръчки, "аутсорсване", изплащане на премии, инвестиции, бонуси и др. материално стимулиране, осигуряване на високи доходи за хората от системата, така че те активно да участват в театъра а не да се противят.

-  В тази страна първата и последната задача на всеки един управляващ е да купи или поръча нещо (мебели, оборудване, техника и какво ли още не), само и само за да може да налапа големите комисионни при "купуването". За да става това обаче най-важното е да има пари за харчене. Ако няма такива пари, няма смисъл да се стои във властта. Помните ли когато лицето Костадин Паскалев беше министър на регионалното развитие при Симо Мадридски и след няколко месеца си тръгна, защото...на министерството му правителството не отпускало достатъчно пари, които той да харчи? А помните ли как министъра на финансите Милен Велчев си подаде оставката, защото правителството не искаше да му гласува 250 милиона лева за да ремонтира... сградата на митницата? И т.н. и т.н.

Пълна лъжа е, че цената на парното не може да се намали поне наполовина. Разбира се че може, защото тя е изкуствено надута. Като се намали обаче откъде ще се пълни бюджета и откъде управляващите ще лапат? Ето защо тези паразити с риск на живота си ще защищават тезата, че цената не може да се пипа, защото дръпнете ли им килимчето под краката, те не само няма да има смисъл да стоят във властта, те просто няма да има върху какво да паразитират. Легендата, че цената на топлото не можела да падне защото топлофикация ще фалира са приказки от 1001 нощ. Ако цената на парното се нормализира, всички потребители, които понастоящем не могат или не искат да си плащат парното ще започнат да го правят. Какво по естествено нещо от това? Защо хората ще се отказват от услугата и няма да си плащат ако могат да си я позволят и са доволни от нея? По ниски цени, повече клиенти, повече потребление, повече приходи. Това е схемата, която трябва да се прилага. Да, ама тогава как ще се краде като сега? Ето затова тази система не се прилага. Не заради друго.

Цената на топлоенергията за отопление обаче не е единственото престъпление срещу българския гражданин. Заверата включва още важни елементи, за които сега ще стане дума.

Една от основните задачи поставени на топлофикациите е те да измислят начин да прибират колкото се може повече пари от хората, като им дават колкото се може по-малко срещу това. И "специалистите" (а те наистина са отлични специалисти в областта си) са намерили този начин. Решението е много просто: колкото ТЕ доставим на един блок, толкова ТЕ да отчетем че е потребена от блока. С други думи ефективността от доставката на ТЕ да стане 100% ! (или съвсем близка до 100) Как става този трик? Това е постигнато с въвеждането на следните "новости":

- С въвеждането на понятието "сградна инсталация";

- С въвеждането на понятието "топлинно счетоводство" и с

- Разработването и приемането на цял набор от нормативни документи (закони, наредби, правилници и др.), които да придадат "законен" характер на цялата завера, така че тя да стане защитима и пред съда.

Понятието "сградна инсталация" се наложи да бъде въведено от мафията след като български съд постанови, че събирането на "такса мощност" е незаконно. Така, един присъщ на дейността разход беше натресен на потребителя и то забележете със закон, при това СПЕЦИАЛЕН ЗАКОН, който има предимство (с по-голяма сила е) пред останалите, обикновени закони. Какъв КЕВР, какви ЕРП-та, какви топлофикации, какви 5 лева? Какво по-очевидно от това, че държавата, в лицето на нейните законодатели е постановила подобни анти-човешки текстове? И за да не стане грешка, този закон повелява дори и ако престанете да сте абонат на топлофикация да плащате за сградна инсталация. С какво "сградна инсталация" е по-различна от незаконната "такса мощност"? Единствено с името си. А всъщност е едно и също. Това е. Разбирате ли драги българи, всички управляващи България винаги само са се опитвали да измамят, излъжат и ограбят народа си. В това се състои цялото им управление. Кой колко повече ще излъже и открадне? Егати управлението!

Един от основните митове разпространявани наляво и надясно от всякакви "специалисти" е колко ефективно и изгодно било централното отопление (без да уточняват за кого). Може ли сградната инсталация да се извади от сметката? "Не може а и да може и се извади, защото топлофикация ще фалира!". Ами като е толкова ефективна и изгодна защо ще фалира? Не, разбира се тя няма да фалира, тогава обаче ще умре далаверата и голямото лапане! Разбирате ли защо като удавник за сламка държавата и всички лапачи на клона ще се държат за сградната инсталация и няма да дават да се маха. Ако се махне, просто всичко ще стане прозрачно и видно и държавните престъпници няма да могат да ни крадат. Това им е проблема.

Има и един друг проблем, свързан с факта, че централното топлоснабдяване е възможно най-неефективния начин за отопление, въпреки пълните глупости че "това било най-ефективния начин" !?! пробутван ни от всякакви лично, материално заинтересовани от централното топлоснабдяване специалисти като проф. Калоянов! В България има нещо уникално, което се състои в това да се питат възможно най-заинтересованите от дадено явление неща а именно "това хубаво ли, това необходимо ли и това вярно ли е?". Представяте ли си, хората работещи в топлофикация са питани какво и как трябва да се направи за да работи топлофикация по-добре за потребителите. Не е ли очевидно, че хората от топлофикация и от топлоенергетиката са загрижени на първо място от интересите си и за интересите на потребителите баш ги боли...

През последните няколко години масово се разпространи лъжата, че като санирате жилището си в блока, сметката ви за парно ще намалее. Пълна лъжа! Как ще намалее, като в блоковете няма никакъв механизъм или датчик, който да отчита намалената нужда от отопление на санирания апартамент? Нищо няма да намалее. Ако човек се отоплява по друг начин (с ток, газ, дърва и т.н.) да, ще има значение, защото за да се отоплява на човек ще му трябва по-малко ТЕ. Ако обаче отоплението е с централно парно санирането е напълно безсмислено! А нали се сещате, че производителите и търговците на изолационни материали, обслужващите банки, всякакви "специалисти" обучавани от проф. Калоянов как да обследват и санират сгради и т.н. и т.н. Все лапачи, които ядат вашите пари! А кой от всичките тези тунеядци го е еня, че вашата потребителска файда е нула? 

Няма съмнение, че централното парно е възможно най-неефективния и скъп начин за отопление на бита. Независимо от това обаче, разни мастити професори по топлотехника ни убеждават, че това е най-добрия и ефективен начин! Представяте ли си какви лъжци и наглеци? Нали разбирате, че е безумно ТЕ да се произвежда на едно място, с огромни тръби топлещи земята около себе си да се кара на километри и там без никакви възможности за регулация насила да се натриса на едро на "потребителите". А белите хора са го измислили много, много отдавна: индивидуално котле на природен газ в кухнята, което котле осигурява топлата вода и отоплението за апартамента и един газомер пред входа на апартамента. Така наистина всеки потребява колкото ТЕ може и иска, има пълна, дори автоматизирана регулация и за един 100 кв. м. апартамент за отопление и гореща вода се плаща 90-100 евро на месец. Това е. Но да не би да си помислите, че ако използвате природен газ в България ще ви е по-евтино? Нее, нашата любима държава се е погрижила това да не може да стане. Независимо, че България купува сравнително скъпо газа (около 500 лв. за 1000 куб. м.), българската държава е взела мерки цената за населението да е... почти 1000 лв. за 1000 куб. м! Крайната цел е без значение дали сте на централно парно, ток или газ, държавата да ви събира приблизително една и съща сума пари. Ето това се казва пазарна икономика по социалистически.

Защо трябва да има такова понятие "сградна инсталация"? Причината е следната: ако всички абонати в блока завъртят регулаторите на радиаторите и си спрат отоплението, отчетеното като "потребено" количество ТЕ от общия топломер ще показва стойност близка до тази, която би била ако всички абонати са отворили на максимум всичките си радиатори. "Ама как така?!?" би възкликнал с основание здравия разум. Да, но това наистина е така просто защото системата така е изградена. Дори и да няма потребление на ТЕ за отопление (чрез радиаторите) от абонатите, доставената ТЕ отива в едни паралелни тръбни разводки по-известни като "щранг лири в банята" и някой други тръби в сградата. Да, да, цялата неизползвана от потребителите ТЕ в радиаторите отива именно в тези тръби. И това количество ТЕ никой, по никакъв начин нито мери, нито може, нито има намерение да мери. Ето на това "специалистите" казват, че ТЕ е отишла в "сградната инсталация". Ако някой блок се осмели да направи следния опит: всички абонати да спрат всичките си радиатори за 1 ден, ще видят, че потреблението на ТЕ отчетена от общия топломер няма да бъде по-различна от тази, отчетена ако всички радиатори са включени. Ето това е основната, голяма измама, която грижливо се крие от нас. Нека накратко и по-просто обясним: през целия отоплителен сезон, топлофикация ни доставя за отопление едно предварително изчислено (определено) количество ТЕ, съобразено с максималното натоварване на потреблението в блока. Това количество е постоянно и не зависи от потреблението в блока. И да потребявате и да не потребявате, количеството доставена ТЕ на блока ще си остане едно и също. А хората си мислят, че като си спират и разкачват радиаторите ще направят някаква икономия и ще платят по-малко. Пълна илюзия! Количеството ТЕ отчитана като потребена си остава едно и също. Как при това положение да икономисаш? И откъде?  Няма как това да стане. Хората стоят на студено, топлината отива в едни тръби, които реално топлоотделят но не вършат работа на хората а сметките си остават все така високи. 

За да се маскира тази огромна измама беше измислено и въведено т.н. "топлинно счетоводство". Защо? Много-просто: хората трябваше да се излъжат да приемат новата схема, пък веднъж приели я, дори и след време да проумеят измамата, те няма да има къде да ходят. И така и стана. Т.н. "топлинни счетоводители" не се оказаха нищо друго, освен едни бутафорни подизпълнители на замисъла на онези, които създадоха цялата тази престъпна схема. Те са удобни, защото топлофикация им плаща като на външни изпълнители а те връщат на тези, на които трябва част от платеното (да не кажем почти всичкото). Това от една страна. От друга, те са удобно оправдание за топлофикация когато има проблем: "ама вижте, топлинния счетоводител е отделна частна фирма и ние не можем да им нареждаме, затова се обърнете вие към тях." Топлинния счетоводител казва, че те са само един подизпълнител и всички въпроси се решават от топлофикация и ви връща в топлофикация. Така, на третото разкарване всеки нормален човек се е отказал да търси и пита когото и да било. Удобно за системата нали? 

Всичко това обаче не можеше да се реализира, ако не беше закрепено в съответни нормативни текстове. Тези текстове бяха създадени и приети по времето на набедения за "цар" мадридския мошеник и "усъвършенствани" по времето на тройната коалиция, като черешката на тортата постави управлението на Бойко Борисов. През това време, първата и основна грижа на всички политически сили не беше как да се реши растящия проблем с ненормалните сметки а как да се повиши събираемостта на вземанията на топлофикация и как потребителите да се накарат да плащат непрекъснато растящите сметки! Ама потребили, не потребили, какво значение има това? Да са потребили! Ето на това се казва "управляващи"!

Има ли проблема решение? Разбира се, че има.

На първо място това е решаване на въпроса с доставянето от топлофикация на точно необходимото - ни повече, ни по-малко количество ТЕ на дадения блок.  За да стане това, е необходимо в Абонатната Станция (АС) на блока да има монтиран уред, събиращ и анализиращ сигналите, идващи от всеки един радиатор в блока. Всеки един радиатор би трябвало да изпраща информация за това, колко е пуснат (малко, много или спрян) и централния контролер в АС да обработва информацията от всички радиатори в блока. В съответствие с резултата на този обобщен анализ, монтиран в АС автоматичен клапан ще се отваря и затваря и така ще увеличава или намалява топлоподаването към АС. По този начин, количеството доставена на блока ТЕ ще е равна на необходимото му към момента количество ТЕ, което блокът иска и може да потреби.

Ако въпросът с регулиране топлоподаването към отделния блок съгласно неговите моментни нужди не бъде решен, никога нищо няма да може да се подобри или още по-малко реши в централното топлоснабдяване. Проблемът със сградната инсталация е следствие на сегашната невъзможност да се регулира топлоподаването към отделния блок съобразно нуждите му а не негова причина. Именно понеже не е решен въпроса с конкретизиране нуждите от ТЕ на всеки отделен радиатор, реално, излишната ТЕ която не се използва от радиаторите (защото са намалени или спрени) се налага да бъде отчетена (а и тя реално си отива там) като "отдадена от сградната инсталация".

Едно опростенческо решение е връщането към началния начин за използване на централното топлоснабдяване: доставяне на фиксираното количество ТЕ (съгласно изчислените максимални количества), разпределяно в блока на принципа на отопляемите обеми, като всички кранове на радиаторите са отворени на максимум и цялото доставено количество ТЕ се използва. Тази "стара" система би могла да сработи само ако цената на ТЕ се върне на ниво, което ще позволи на всички абонати да си плащат. Така, практически всички свързани към топлофикация ще потребяват максималното възможно количество ТЕ и ще си плащат за това. С други думи по-ниската цена ще стимулира потреблението и чрез икономия от мащаба системата ще остане икономически изгодна. Този начин обаче е по-неефективен от гледна точка на доставяне на някакво количество ТЕ, което може да се окаже ненужно на съответния потребител (не живее в апартамента, предпочита да му е по-хладно, отсъства временно от къщи и т.н.), да не говорим, какъв вой ще се вдигне относно рязкото намаляване на цената.

 

 

„И ще познаете истината, и истината ще ви направи свободни.“

Йоан 8: 32